Contact
Kontakt

Samo integrirani pristup kampanjama jamči relevantnost

Piše: Gordan Turković
Datum: 29/11/2024
Kategorija: Iz prakse

Dugogodišnje iskustvo rada u komunikacijama nalaže da agencijama poput naše pristupaju dvije vrste klijenata – oni koji se po prvi put žele istaknuti iz mase i oni koji imaju potrebu i dalje ostati u prednosti ispred konkurencije. U oba slučaja, najčešće je riječ o uspješnim firmama koje traže sasvim novi pristup njihovim pričama. Svaki sljedeći projekt otvara, stoga, isto pitanje, a to je kako ostati originalan u vremenu kada je gotovo sve već viđeno? Razvoj novih online kanala komunikacije i oglašavanja najveća je promjena u svijetu komunikacija još otkad je emitirana prva TV reklama sredinom 20. stoljeća. Dijeljenje informacija najednom je postalo još brže, a potreba za sve većom količinom istih u što kraćem periodu, raste eksponencijalno sa svakom novom generacijom. Pogledajte samo TikTok i činjenicu da je čak četvrtina svih najuspješnijih videa na ovoj platformi kraća od 34 sekunde. Raspon koncentracije prosječnog konzumenta sadržaja sve je manji, što stavlja dodatan pritisak na agencije koje trebaju osmisliti originalnu i dosad još neviđenu ideju kako bi ona iskočila iz mase.

Razvoj 360° vještina je ključan

Ako je integracija komunikacije do sada bila samo preporuka koju nisi morao pratiti da bi dobro radio, posljednje dvije-tri godine ona je svakako postala nužnost za uspješno poslovanje komunikacijskih firmi. Drugim riječima, agencija koja se bavi isključivo, recimo, odnosima s javnošću i ne razvija dodatna znanja iz marketinških alata, dugoročno će izgubiti relevantnost na tržištu. Isto vrijedi i za klijente. Nećeš imati dovoljnu širinu da dođeš do originalne ideje, a ako nešto i osmisliš, upitni su tvoji kapaciteti za provedbu. Upravo zato smo, pri osnivanju CTA komunikacija, odlučili krenuti smjerom integriranih komunikacija i, uz odnose s javnošću, razviti vještine našeg tima u kreativi, digitalnom marketingu, dizajnu i produkciji videa.

U sklopu integracije, još jedan izazov je i pojava novih AI alata. ChatGPT se, primjerice, pokazao izvrsnim u programerskim zadacima, u analizi podataka i sl. Dakle, u internim i backend okružjima njegova je uloga trenutno puno istaknutija i pouzdanija nego u frontu. Naime, i dalje je relativno jednostavno prepoznati ukoliko nešto kreira AI i postoji niz softwarea koji pomažu u njegovoj identifikaciji. Ipak, budućnosti se ne treba bojati, posebno ne u komunikacijama. AI je i ranije u nekim segmentima bio među nama, a razvojem tehnologije bit će sve dostupniji te će ga ljudi sve više koristiti.

U potrazi za originalnom idejom, jako je bitan i znanstveni pristup komunikacijama, posebno u vremenu koje obiluje s toliko različitih mišljenja, preferencija i kanala komuniciranja. Detaljne analize i istraživanja prije razrade kreativnih rješenja osiguravaju dovoljno podataka koje pomažu s inspiracijom. Ne treba se oslanjati isključivo na klijentov brief i treba pokušati uvijek pronaći nešto što oni možda nisu bili ni svjesni o sebi. Najčešće se iz tih novih uvida gradi dalje priča. Korištenje podataka najviše je izraženo u kampanjama digitalnog marketinga koje dopuštaju odlučivanje u stvarnom vremenu o promjenama unutar strategije.

„Pomaknutim“ razmišljanjem do originalnih ideja

Kada se sve zbroji i oduzme, originalnost u vremenu kada je sve već viđeno dolazi iz “pomaknutog” razmišljanja te kroz uvođenje nekih novih elemenata i taktika komunikacija tamo gdje ih nitko ne očekuje. Potrebno je svojom idejom iznenaditi publiku i „natjerati“ je da je šire unutar zajednice pod egidom „Jesi li vidio ovo?!“ To postižemo na način da razrađujemo različite kreativne ideje koja do sada možda još nisu viđena u tom kontekstu, a lako se dijele. Recimo, palo nam je na pamet da Vojko V repa o uvođenju polupodzemnih spremnika za otpad u Splitu ili pak da HGSS-ovci organiziraju izložbu tweetova, i to prvu takve vrste u Hrvatskoj. Sve je to bio sadržaj koji je javnost prepoznala kao originalan te ga rado dijelila i pisala o tome. Na kraju dana, zadatak je ostvariti rezultat za klijente, ali i stvoriti pamtljivi materijal s dugoročnim pozitivnim utjecajem na društvo, kao i podizati ljestvice kvalitete u struci.

Ne smijemo zaboraviti dvije ključne karakteristike za ovu priču. Jedna je fleksibilnost koja se odražava u činjenici da klijenti sve više daju povjerenje manjim agencijama zbog njihovog kvalitetnije i bržeg rada. Druga je hrabrost, odnosno otvaranje klijenata ka sve odvažnijim rješenjima koje kreativne industrije nude. Upravo na toj razmeđi povjerenja i originalnih ideja nastaju kampanje koje se pamte.

Pročitaj još tekstova